Elden Ring. Konsekwencje śmierci, Posąg Mariki i odzyskiwanie run

Elden Ring jest grą z nurtu soulslike, co wiąże się z niezwykle wysokim poziomem trudności. Na nawet najbardziej doświadczonych graczy czekają ciężkie wyzwania i wielokrotne zgony. Poniżej znajduje się wszystko, co trzeba o nich wiedzieć.

Przykre konsekwencje śmierci

Przemierzając Świat Pomiędzy graczom przyjdzie stawiać czoła nie tylko bossom, ale również wielu innym bestiom. Wielu z nich będzie potężnymi przeciwnikami, a niejednokrotnie zapewne umrze się również w wyniku zwykłej pomyłki, takiej jak wejście do wody czy upadek z urwiska.

Najpoważniejszym problemem powstałym w wyniku takiej sytuacji jest utrata wszystkich zebranych run, a gracz ma tylko jedną szansę, aby je odzyskać. Niepowodzenie oznacza ich całkowitą utratę. W związku z tym dobrym nawykiem jest regularne zużywanie zapasu run do podniesienia poziomu postaci.

Drugą przykrą niespodzianką jest reset świata w momencie śmierci bohatera. Porażka w walce prowadzi do odrodzenia się wszystkich pokonanych do tej pory przeciwników (poza bossami).

Odrodzenie bohatera w Elden Ring

Na szczęście śmierć w Świecie Pomiędzy nie jest ostateczna. Po utracie życia gracz ma dwie możliwości odrodzenia. Pierwszą z nich jest ostatnio mijany Posąg Mariki, a drugą ostatnio odwiedzone miejsce łaski. Wbrew pozorom ten wybór często nie należy do najłatwiejszych i trzeba go dobrze przemyśleć.

Próba odzyskania utraconych run

Jak wyżej było wspomniane, gracz po śmierci ma tylko jedno podejście do odzyskania bezcennych run. Na początek dobra wiadomość: wszystkie utracone runy będą leżeć w miejscu śmierci bohatera. Teraz wystarczy po nie przyjść. Problem w tym, że utrata życia przed podniesieniem ich z ziemi sprawi, że znikną na zawsze.

W tym miejscu warto mieć na uwadze, że po pierwszej śmierci odrodzą się pokonani do tej pory przeciwnicy, przez co odzyskanie run nie będzie łatwym zadaniem. Na szczęście utracone runy są zaznaczone na mapę, więc przynajmniej nie trzeba ich szukać po całej okolicy.

Gałązka ofiarna, czyli rozwiązanie kryzysowej sytuacji

Gałązka ofiarna jest wyjątkowo rzadkim przedmiotem, który ciężko jest znaleźć, ale to właśnie on może uratować beznadziejną sytuację. Taką jak na przykład utrata run w zamkniętej lokacji z bossem.

Należy umieścić gałązkę ofiarną w wyposażeniu na miejscu talizmanu, a następnie udać się w miejsce utraconych run i szybko je podnieść. Założony na postać artefakt gwarantuje, że gracz odzyska runy w momencie ponownego odrodzenia się przy Posągu Mariki lub w miejscu łaski. Niestety gałązka ofiarna jest przedmiotem jednorazowego użytku i rozpada się po użyciu.