Lost Ark – poradnik dla początkujących

Lost Ark jest nową grą MMORPG, która szybko podbiła serca milionów graczy na całym świecie. Pod wieloma względami przypomina inne produkcje multiplayer, ale warto poznać kilka wskazówek ułatwiających rozpoczęcie fascynującej przygody.

Gry MMORPG zazwyczaj w znacznej mierze skupiają się na wykonywaniu questów i zdobywaniu kolejnych poziomów postaci. Nie inaczej jest w przypadku Lost Ark. Ale jak grać, aby maksymalizować zyski i zminimalizować ryzyko? W poniższym poradniku znajdują się porady, z których skorzystają zarówno gracze nieobeznani z gatunkiem MMORPG, jak i weteranom sieciowych rozgrywek. Co w takim razie warto wiedzieć?

Cel: szybkie opuszczenie początkowej lokacji

Longhill jest pierwszą wyspą, na którą trafia gracz w Lost Ark. To tam zapoznaje się z mechaniką rozgrywki i uczy podstawowych rzeczy. I właśnie na tym powinno się skupić. Kiedy już zaznajomi się z takimi rzeczami jak wykonywanie questów, skróty klawiszowe czy sterowanie postacią, należy wykonywać dostępne na wyspie zadania. W ten sposób uzyska się najwięcej punktów doświadczenia pozwalających przejść do kolejnych, ciekawszych etapów rozgrywki. Farmienie na mobkach w Longhill jest złym pomysłem – dają niewiele doświadczenia i słabe przedmioty, przez co bicie ich jest zwyczajnie nieopłacalne.

Zapoznanie się z umiejętnościami

Warto przeczytać podstawowe informacje o początkowych umiejętnościach bohatera. Pozwoli to lepiej je wykorzystywać w trakcie walki i stosować połączenia prowadzące to znaczącego zwiększenia obrażeń. Na tym etapie dane techniczne typu DMG czy zużyta mana nie mają większego znaczenia i nie trzeba przywiązywać do nich uwagi.

Rezygnacja z wczesnej eksploracji mapy

Głównym powodem, dla którego nowi gracze nie powinni zaczynać od zwiedzania mapy są koszty. Im dalej od punktu początkowego, tym większe ceny szybkiej podróży. Nie warto wydawać złota, które niedługo może okazać się bardzo potrzebne.
Na Longhill wiele funkcji dostępnych w grze jest zablokowanych, co mogłoby tylko zniechęcić do rozgrywki. A przecież Lost Ark jest niezwykle rozbudowaną produkcją! Z eksploracją dobrze jest zaczekać przynajmniej do momentu opuszczenia początkowej wyspy.

Odblokowywanie zawartości gry

W Lost Ark tak jak w większości innych produkcji MMORPG obowiązuje system poziomów bohatera. To właśnie od niego zależeć będą funkcjonalności gry dostępne dla danego gracza. Warto pamiętać, ze Lost Ark jest wyjątkowo rozbudowaną grą, która oferuje wiele interesujących rozwiązań takich jak areny PvP, budowa własnej twierdzy, łowienie ryb, zbieractwo czy system gildyjny. Wszystko to przychodzi z czasem, dzięki czemu wirtualny świat staje się fascynującą przygodą.
Osiągnięcie 50 poziomu daje już dostęp do wszystkich funkcji gry. Na szczęście nie trzeba w tym celu farmić niezliczonych ilości mobów. Wystarczy podążać za linią fabularną i wykonywać zadania.

Zbieranie i oszczędność

Drugą cechą charakterystyczną Lost Ark jest fakt, że wszystko może okazać się dla kogoś przydatne. Dlatego też dobrze jest zbierać wszystko, co wpadnie w ręce gracza. Jeśli z czasem tego nie wykorzysta, to z łatwością będzie mógł sprzedać.
Nie warto też wydawać złota na wczesnych etapach gry. Ekwipunek spokojnie można skompletować z polowań w lochach dostosowanych do poziomu postaci, a z czasem odblokowane zostaną funkcje, przy których przyda się każdy srebrnik.

Wybieranie ekwipunku

W ekwipunku znajdują się wszystkie przedmioty, które postać ma przy sobie lub na sobie. Często problematyczne jest zdecydowanie, co będzie lepsze do założenia. Na szczęście w Lost Ark istnieje proste rozwiązanie tego problemu. Wystarczy kierować się niebieskimi ikonkami znajdującymi się przy przedmiotach. Jeśli w ich prawym dolnym rogu widnieje niebieska strzałka, oznacza to, że przedmiot jest lepszy niż aktualnie założony na postać, dlatego warto go zmienić.
Ta zasada nie dotyczy jedynie klejnotów. Strzałka w tym przypadku sugeruje się atrybutami postaci i sugeruje wybór innego klejnotu, który niekoniecznie będzie dostosowany do potrzeb i stylu gry danego gracza.

Wskaźnik zdrowia nad głową postaci

Ta opcja domyślnie jest wyłączona, ale warto to zmienić w ustawieniach gry. Co prawda życie postaci znajduje się w dolnej części ekranu, ale nie zawsze jest widoczne. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest ustawienie dodatkowego paska nad głową postaci, aby zawsze kontrolować jej punkty HP. Szczególnie podczas dynamicznych walk.

Łączenie osiągnięć i majątku postaci na koncie

Dużą zaletą Lost Ark jest fakt, że postępy uzyskane w rozgrywce dzielone są pomiędzy wszystkie postacie na koncie. Pozwala to dzielić się odnalezionymi sekretami, wykonanymi wyzwaniami czy zdobytym złotem. Jest to znaczne ułatwienie, jeśli gracz pragnie zacząć rozgrywkę od nowa lub stworzyć nową postać. Nie musi wtedy wszystkiego robić od początku, co znacząco przyspiesza rozwój postaci.

1 thought on “Lost Ark – poradnik dla początkujących

  1. Nie ukrywam, że mam problemy z grą i się zniechęciłem na początku. Dzięki za porady!

Comments are closed.